27 sierpnia 2021

Przewijanie niemowlęcia

Mokra i zabrudzona pieluszka jest nie tylko nieprzyjemna dla dziecka, ale też podrażnia jego delikatną skórę i szybko może doprowadzić do odparzenia. Konieczne jest regularne zmienianie pieluszki. Pupę dziecka należy myć wodą z dodatkiem mydełka lub emolientu i osuszać. Pośpiech nie jest wskazany, warto a nawet trzeba pozwolić dziecku na kilka minut bez pieluszki. Mokre chusteczki powinny być używane w sytuacji braku dostępu do wody i tylko w przypadku niepodrażnionej skóry. Warto zadbać o zorganizowanie stałego miejsca do przewijania, dostosowując wysokość przewijaka do wzrostu rodziców. Najczęściej jest to wysokość łóżeczka lub komody. Wszystko czego potrzebujemy do przewinięcia malucha musimy mieć w zasięgu ręki, aby nie zostawiać malca ani na chwilę. Należy również przewidzieć konieczność zmiany ubranka. Poza domem sprawdzi się rozkładana mata do przewijania.
stopa niemowlęcia

Spis treści:

Jak prawidłowo zmienić pieluszkę?
Pielęgnacja pępka
Jak prawidłowo zmienić pieluszkę?
Przygotowujemy miseczkę z ciepłą wodą.
Kładziemy dziecko na przewijaku lub macie do przewijania.
Odpinamy ubranko od spodu, rozpinamy pieluszkę i wstępnie oczyszczamy pupę suchą częścią pieluszki. Zawijamy pieluszkę zawartością do środka i wyrzucamy do pojemnika na brudne pieluszki.
Jeśli ubranko jest mokre lub zabrudzone, całkowicie rozbieramy dziecko.
Dokładnie czyścimy krocze i pośladki zachowując kierunek zawsze od przodu ku tyłowi czyli od góry do dołu.
Nie podnosimy malucha za nogi! Unosimy pupę podkładając dłoń pod plecy dziecka lub obracamy je na boki.
Dobrze osuszone krocze i pośladki zabezpieczamy kremem przeciw odparzeniom rozprowadzając go od przodu ku tyłowi.
Zakładamy czystą pieluszkę w odpowiednim rozmiarze, podkładając ją głęboko pod plecy. Zapinamy pieluszkę na rzepy dość ciasno, aby po zapięciu zmieścił się nasz palec. Jeśli kikut pępowiny jeszcze jest zachowany, należy odwinąć brzeg pieluszki aby zapewnić dostęp powietrza do pępka.
Ubieramy maluszka.
Może się zdarzyć, że wszystkie czynności trzeba będzie powtórzyć :)

Pielęgnacja pępka
Bezpośrednio po urodzeniu noworodek zostaje „odpępniony”. Pępowina, która pełniła ogromną rolę w życiu płodowym przestaje być potrzebna, więc jest odcinana po zaciśnięciu plastikową klamrą. Przed wypisem ze szpitala do domu zwykle klamrę się obcina. Krótko obcięta pępowina musi być dobrze pielęgnowana, aby uniknąć zakażenia. Początkowo pępowina ma kolor niebieskawobiały, szybko wysycha ciemniejąc, aż staje się czarna i w końcu odpada. Najczęściej kikut pępowiny odpada po 2-3 tygodniach, niekiedy wcześniej lub później. Od kilku lat zaleca się do tzw. suchej pielęgnacji kikuta pępowiny stosowanie 2 razy dziennie płynu Octenisept.  Początkowo do pielęgnacji zaleca się używanie jałowych gazików. Kiedy suchy kikut pępowiny zaczyna się odklejać, pomocne są pałeczki higieniczne.

Aby kikut pępowiny odpadł, musi całkiem wyschnąć, dlatego nie powinno się go moczyć podczas kąpieli. Należy zapewnić pępkowi dostęp powietrza dostosowując wysokość pieluszki i ograniczając warstwy ubranka. Idealnie sprawdzają się pajacyki rozpinane z przodu.