30 sierpnia 2021

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Młode mamy bardzo często pytają o to, jak zapobiegać powstaniu ciemieniuchy, czyli żółtawych łusek na główce dziecka w okolicy ciemiączka. Przyczyną ciemieniuchy są przejściowe zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Nie wolno zdrapywać łusek ciemieniuchy!
bobas w ręczniku po kąpieli

Spis treści:

Ciemieniucha
Obcinanie paznokci
Potówki
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy
Ochrona skóry przed słońcem
Ochrona skóry przed zimnem i mrozem
Ciemieniucha
Młode mamy bardzo często pytają o to, jak zapobiegać powstaniu ciemieniuchy, czyli żółtawych łusek na główce dziecka w okolicy ciemiączka. Przyczyną ciemieniuchy są przejściowe zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Nie wolno zdrapywać łusek ciemieniuchy! Należy je posmarować lekko ciepłą oliwką lub olejem jadalnym na około 30 minut przed myciem główki. Dla lepszego efektu zmiękczania łusek warto na ten czas przykryć główkę cienką czapeczką lub chusteczką. Po kąpieli wyczesujemy łuski miękką szczoteczką. Zmienioną skórę warto jeszcze posmarować cienką warstwą kremu z panthenolem lub oliwką. Zabieg ten należy powtarzać przez 7-10 dni.

Obcinanie paznokci
Paznokci nie zaleca się obcinać noworodkowi zbyt wcześnie. Zazwyczaj pierwsze paznokcie odłamują się same. W drugim tygodniu życia dziecka warto poprosić położną, aby obcięła paznokcie noworodkowi w obecności Mamy lub Taty. Nożyczki do obcinania paznokci noworodka i niemowlęcia powinny być cienkie i mieć zaokrąglone końce. Przed użyciem nożyczki trzeba zdezynfekować. Należy zadbać o dobre oświetlenie i wybrać moment na obcięcie paznokci, kiedy dziecko jest najedzone, spokojne lub śpi Obcinając paznokieć należy przytrzymać paluszek lekko odsuwając jego opuszkę aby zapobiec jej skaleczenia. Paznokcie u rączek powinny być obcięte na półokrągło a u stópek na prosto.

Paznokcie u rączek małych dzieci rosną bardzo szybko i wymagają obcinania co 3-4 dzień, a u stópek zdecydowanie rzadziej, bo co 10-14 dni.

Potówki
Potówki czyli malutkie krostki lub pęcherzyki występują w wyniku przegrzania, niedostosowania ubranka do temperatury otoczenia i nadmiernego przykrywania dziecka. Najczęściej występują na twarzy, szyi i karku, klatce piersiowej oraz pod paszkami i na pośladkach. Leczenie potówek polega na usuwaniu przyczyn powodujących pocenie się dziecka. Zawsze należy sprawdzać, czy maluszkowi nie jest za gorąco dotykając jego karku. Skóra karku nie powinna być wilgotna i lepka! Należy wiedzieć, że rączki i stópki dziecka mogą być chłodne a nawet sine do czasu, aż skończy ono 5 tygodni. Zakładamy więc skarpetki czy niemowlęce buciki a nie przykrywamy całego malucha.

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy
Trądzik noworodkowy pojawia się między 2 a 4 tygodniem życia, jeśli wystąpi później, mówimy o trądziku niemowlęcym. Trądzik ma podłoże hormonalne i charakteryzują go krostki, grudki i zaskórniki w obrębie twarzy, główki, szyi i klatki piersiowej noworodka. Trądzik ustępuje po kilku dniach, kilku tygodniach lub kilku miesiącach. Zdarza się, że przyczyną zaostrzenia trądziku jest przegrzewanie i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Lepiej nie używać w tym czasie oliwki, tłustych mleczek i kremów. Można skórę dziecka delikatnie przecierać wacikiem spryskanym Octeniseptem. Czasami zaleca się smarowanie zmienionej skóry cienką warstwą kremu Clotrimazolum 10%. Często sprawdza się kąpiel dziecka w krochmalu. Zazwyczaj rodzice niepokoją się wyglądem skóry pociechy i szukają pomocy u lekarza.

Ochrona skóry przed słońcem
Skóra maluszka jest cienka i delikatna, dlatego jest bardzo narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Ochrona przed słońcem jest konieczna już od pierwszego werandowania czy spaceru. Dla małych dzieci odpowiedni jest krem z filtrem mineralnym. Nie wolno wystawiać dziecka poniżej 1. roku życia na bezpośrednie działanie promieni społecznych! Parasolka przy wózku dziecięcym jest niezbędna! Nigdy podczas upałów nie należy zastępować parasolki pieluszką, szczelnie zasłaniając dziecko w wózku! Na spacery nie powinno się wychodzić między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce grzeje najmocniej.

Ochrona skóry przed zimnem i mrozem
W porze zimowej występują niekorzystne warunki dla delikatnej skóry, dziecka. W domach najczęściej jest suche powietrze z powodu ogrzewania, które wysusza skórę dziecka. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry malucha.

Przed wyjściem na spacer w zimny, wietrzny dzień niezbędne jest zabezpieczenie odsłoniętej skóry kremem ochronnym, nie zawierającym wody. Wyziębiona skóra jest bardziej narażona na podrażnienia. Przesuszona skóra często jest zaczerwieniona, swędząca i szorstka, a nawet popękana. Wszystkie podrażnienia wymagają używania kosmetyków regenerujących, łagodzących i przeciwzapalnych. Warto skonsultować się z położną lub pediatrą. Położna też przypomni, że lepiej nie wychodzić z niemowlęciem z domu, kiedy temperatura spada poniżej -5 °C.

 

Sprawdź również nasz artykuł ekspercki:
Pierwsze dni noworodka – jak przygotować opiekę po porodzie?