16 grudnia 2021

Zdrowe przepisy świąteczne

Choć czas Bożego Narodzenia jest przez wszystkich z nas wyczekiwany, niektórym może on przysporzyć sporo trudności. Wigilijna kolacja, spotkania z rodziną i przyjaciółmi – te kilka dni biesiadowania to wielka próba sił dla osób, które zdecydowały się na dietę. Są jednak sposoby na to, by zjeść smacznie, a przy tym niskokalorycznie.
zdrowe-przepisy-swiateczne

Spis treści:

  1. Dania w lżejszym wydaniu
  2. Jak nie narobić sobie bigosu?
  3. Ryba na wiele sposobów
  4. Wigilijny deser
 
Na bożonarodzeniowym stole królują potrawy, które gotujemy właściwie tylko na tę wyjątkową okazję. Rezygnacja z któregoś z nich dla wielu z nas byłaby więc prawie niemożliwa. To jednak wcale nie znaczy, że musimy sięgać po wszystkie dania – wybierzmy te ulubione, na które czekamy cały rok. Istnieją także sposoby, by tradycyjne przepisy nieco „odchudzić” i niektóre składniki zastąpić dietetycznymi, zdrowszymi zamiennikami. Bardzo istotnym, a zarazem prostym sposobem na obniżenie wartości kalorycznej potraw jest zastosowanie odpowiednich technik kulinarnej obróbki cieplnej. Najprostszym z nich jest zamiana smażenia na pieczenie, grillowanie bądź gotowanie. Tę modyfikację warto wprowadzać zarówno na co dzień, jak i od święta. 
 

Dania w lżejszym wydaniu

Klasyką na wigilijnym stole są zupy – grzybowa i barszcz czerwony. Pierwsza jest niskokaloryczna, pod warunkiem że pozbawimy jej dodatków w postaci makaronu czy klusek i nie zabielimy jej śmietaną. W zamian można do tego użyć jogurtu naturalnego lub mleka. W takim wydaniu zupa zawiera składniki mineralne oraz witaminy PP i D, które znajdują się w grzybach. Barszcz czerwony natomiast jest bogatym źródłem antyoksydantów i soli mineralnych, a dodatkowo prawie w ogóle nie zawiera tłuszczu. Cukier używany do słodzenia tej zupy warto zastąpić ksylitolem, erytrolem lub stewią.
 

Jak nie narobić sobie bigosu?

Kolejną potrawą, której sposób przyrządzania możemy zmodyfikować, są pierogi z kapustą i grzybami. Jeśli do ich wykonania użyjemy mąki razowej, a odgrzejemy we wrzątku zamiast na oleju, to spokojnie możemy poczęstować się kilkoma sztukami. Będą wówczas dobrym źródłem skrobi i składników mineralnych, a dzięki mące razowej – także błonnika. Znacznie lżejszy niż w tradycyjnym wydaniu może być również wigilijny bigos, jeśli nie będzie zawierał tłustych, mięsnych składników. W ograniczeniu przykrych skutków zjedzenia kapusty, grochu czy fasoli mogą pomóc herbaty ziołowe i świąteczny susz. Dla poprawy smaku można użyć cynamonu lub kardamonu, które dodatkowo usprawnią pracę przewodu pokarmowego.
 

Fit pierogi z kapustą i grzybami

Składniki 

  • 600 g mąki pszennej
  • szklanka gorącej wody
  • 500 g kapusty kiszonej
  • 30 g suszonych borowików
  • 100 g cebuli
  • łyżeczka oliwy

Przygotowanie

Grzyby moczymy na noc, następnie w tej samej wodzie gotujemy, studzimy i drobno kroimy. Kapustę płuczemy, by nie była zbyt kwaśna, i również siekamy. Zalewamy ją wodą z grzybów, dodajemy borowiki i gotujemy do miękkości. Następnie kroimy cebulę w kostkę i podsmażamy na oliwie. Dodajemy kapustę i dokładnie mieszamy. Ciasto na pierogi wyrabiamy z mąki i ciepłej wody, a następnie rozwałkowujemy na cienkie placki i szklanką wykrajamy kółka. Na każde z nich nakładamy porcję farszu i sklejamy pierogi tak, by się nie rozpadły. Gotujemy około pięć minut.
 

Ryba na wiele sposobów

Najbardziej ciężkostrawną i zawierającą najwięcej tłuszczu potrawą wigilijną jest smażony karp. Choć trudno sobie go odmówić, dobrze byłoby zadowolić się jedną porcją, a jeszcze lepiej – smażenie zastąpić pieczeniem. Śmiało możemy się natomiast skusić na rybę w galarecie, która jest źródłem pełnowartościowego białka i stosunkowo niewielkich ilości tłuszczu. Podobnie jest z rybą po grecku. Do przyrządzenia tego dania najlepiej wybrać chudy filet i ugotować go na parze. Z dodatkiem warzyw będzie potrawą bogatą w błonnik i cenne witaminy. Bardzo dobrą propozycją na świąteczne danie mogą być też sałatki z dodatkiem ryby. Tego typu potrawy są nie tylko źródłem kwasów tłuszczowych i białka, lecz także błonnika, witamin i składników mineralnych. Do przyrządzenia sałatek najlepiej użyć chudych ryb, takich jak: flądra, sola, dorsz, tilapia czy morszczuk.
 

Karp pieczony w folii ze szpinakiem

Składniki

  • 500 g fileta z karpia
  • 200 g świeżego szpinaku
  • 600 g ziemniaków
  • łyżka oliwy
  • czosnek
  • świeży rozmaryn
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Przygotowanie

Ziemniaki gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie przez pół godziny. Filety z karpia myjemy, nacieramy łyżeczką oliwy i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Każdy kawałek z gałązką rozmarynu zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. przez 30-40 minut. W tym czasie przygotowujemy szpinak. Przekładamy go na patelnię z łyżeczką oliwy i odrobiną wody. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilę dusimy, aż szpinak się rozmoczy. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Podajemy karpia ze szpinakiem i ziemniakami.
 

Wigilijny deser

Świąteczne menu nie będzie kompletne bez słodkości. I nie chodzi tu tylko o kutię, lecz także o pachnące ciasto drożdżowe czy puszysty sernik. Jak sprawić, by były nieco bardziej przyjazne naszej diecie? Wbrew pozorom to wcale nie jest takie skomplikowane – wystarczy, że samodzielnie przygotujemy słodkości z użyciem zdrowych składników. Do ciasta drożdżowego można dodać mniej cukru, a sernik zrobić z chudego sera. Rewelacyjną alternatywą dla kawałka piernika czy sernika mogą być również świeże owoce. Grudzień to sezon na dojrzałe mandarynki i pomarańcze, które nie tylko zaspokoją apetyt na słodkości, lecz także dostarczą cenną dawkę witamin. Pamiętajmy, że święta mają być czasem relaksu, spotkań z rodziną i najbliższymi, a nie zamartwianiem się, ile kalorii zjedliśmy. Dlatego warto się do nich dobrze przygotować i zadbać, by na naszym wigilijnym stole pojawiły się tradycyjne, a zarazem dietetyczne potrawy, które sami przyrządziliśmy.
 

Dietetyczny piernik gryczany z żurawiną i mandarynką

12 porcji po 115 kcal każda.
 

Składniki

  • 200 g mąki gryczanej (szklanka)
  • pół szklanki mleka (z 0,5-proc. zawartością tłuszczu)
  • 2 jajka
  • 60 g miodu (3 łyżki)
  • 40 g żurawiny (garść)
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 300 g mandarynek
  • 4 łyżeczki przyprawy korzennej 
  • 2 łyżki kakao

Polewa

  • 50 g gorzkiej czekolady (pół tabliczki)
  • 2 łyżki mleka 

Przygotowanie

Jajka miksujemy w całości do uzyskania puszystej konsystencji. Dodajemy miód, mąkę, mleko, przyprawy, kakao oraz aromat i dalej miksujemy. Dolewamy sok wyciśnięty z dwóch mandarynek. Gdy powstanie gładka masa, dodajemy proszek do pieczenia oraz żurawinę i mieszamy. Nagrzewamy piekarnik do 180 st. C. Ciasto przelewamy do formy silikonowej lub wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy przez około 45 minut. Gdy piernik będzie gotowy, rozpuszczamy w rondelku gorzką czekoladę z dodatkiem dwóch łyżek mleka. Polewamy piernik czekoladą i dekorujemy cząstkami mandarynki.