8 stycznia 2021

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

15 grudnia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień przeciw COVID – 19. Celem programu jest zaszczepienie takiej liczby obywateli, która pozwoli zapanować nad obecną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa do końca 2021 roku. Masowy program szczepień jest także szansą na szybki powrót do normalności, uodpornienie społeczeństwa na wirusa oraz poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce. 

Miło nam poinformować, że PZU Zdrowie przystąpiło do Narodowego Programu Szczepień, by pomóc w walce z pandemią. Do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia zgłosiliśmy nasze centra medyczne, w których pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 bezpłatnie. Tryb zapisów oraz harmonogram i miejsca szczepień są wyznaczane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Obecnie czekamy na dalsze wytyczne dotyczące organizacji szczepień, o dalszych etapach będziemy informować Państwa po uzyskaniu szczegółów z Ministerstwa Zdrowia. Aktualne informacje na temat Narodowego Programu Szczepień, w tym listę placówek, które wykonują szczepienia, znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien


Szczepienia

Narodowy Program Szczepień zakłada dostarczenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek w jak najkrótszym czasie. Szczepienia będą darmowe i dobrowolne, a cały proces szczepień został podzielony na etapy:

  • Etap 0 uwzględnia osoby najbardziej narażone na zakażenie, czyli m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia. 
  • Etap I obejmuje  pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, służby mundurowe oraz nauczycieli.  
  • Etap II dotyczy osób bezpośrednio zapewniających funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażonych na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Do tej grupy należą m.in.: pracownicy sektora infrastruktury, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
  • Etap III zakłada powszechne szczepienia dla osób dorosłych. 

Dlaczego warto się zaszczepić

  • Szczepienie uodparnia na wirusa wywołującego COVID-19.
  • Chroni przed zachorowaniem (w 95%) i ewentualnymi powikłaniami.
  • W przypadku zachorowania, pomaga w łagodnym przebiegu choroby.
  • Pozwala chronić siebie i bliskich oraz osoby narażone na ciężki przebieg COVID-19.
  • Ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, czyli pomaga w walce z pandemią i umożliwia szybszy powrót do normalności.
  • Szczepienie się daje dobry przykład innym i wpływa na postawę osób z bliskiego otoczenia.

Dodatkowe informacje

Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień została uruchomiona całodobowa infolinia. Aby uzyskać szczegółowe informacje, wystarczy zadzwonić pod numer 989. Ministerstwo Zdrowia planuje, że w styczniu ruszy również telefoniczna rejestracja pacjentów w punktach szczepień.

Więcej informacji na temat szczepień można znaleźć na stronie:  www.gov.pl/szczepimysie.

 

Aktualizacja: 21.01.2021 r.