20 lutego 2020

Próchnica zębów mlecznych

PZU Zdrowie
Powszechnie znanym jest mit, iż mleczaki nie mają specjalnego znaczenia skoro zostaną zastąpione przez stałe zęby. Właśnie dlatego do ich pielęgnacji i leczenia wielu rodziców podchodzi z pobłażaniem, co sprzyja rozpowszechnieniu się próchnicy wśród najmłodszych.
badanie profilaktyczne zębów

Spis treści:

Jakie są przyczyny próchnicy?
Zapobieganie próchnicy
Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Jakie są przyczyny próchnicy?

Próchnica to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Streptococcus mutans. Bakterie te namnażają się w jamie ustnej, tworząc płytkę nazębną. Ta lepka substancja osadza się na zębach i dziąsłach. Należy ją regularnie i bardzo dokładnie usuwać, ponieważ już po 3 dniach zamienia się w kamień nazębny, którego usunięcie jest niemożliwe bez wizyty u stomatologa. Jeśli płytka nazębna nie jest prawidłowo usuwana, bakterie, które się na niej osadzają produkują kwasy z zawartych w resztkach pokarmów cukrów. Kwasy uszkadzają zęby, powodując powstawanie ubytków. Próchnica mleczaków wygląda tak samo, jak zębów stałych, ale z uwagi na inną, delikatniejszą budowę dziecięcych zębów i kości proces próchnicowy rozwija się szybciej. Próchnica zębów u dzieci zaczyna się od zmętnienia szkliwa zęba. Jest to biała plama próchnicowa, która nie wymaga jeszcze zaopatrzenia stomatologicznego i może wycofać się po zastosowaniu preparatów wapnia i fluoru. Próchnica z nieleczonych zębów mlecznych przenosi się na wyrzynające się zdrowe zęby stałe.

Zapobieganie próchnicy

W zapobieganiu próchnicy najważniejszym jest wczesne wprowadzenie zabiegów higienicznych. Już u niemowlęcia, które jeszcze nie ma zębów warto po karmieniu czyścić dziąsła gazikiem nasączonym wodą. Gdy pojawią się zęby, od razu zaczynamy przyzwyczajać pociechę do szczotkowania. Pamiętaj, że dopóki dziecko nie nauczy się pisać, nie powinno samodzielnie myć zębów, ponieważ nie jest w stanie zrobić tego wystarczająco dokładnie. Dlatego rodzic powinien za każdym razem pomagać mu przy szczotkowaniu.

Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Na pierwszą wizytę u stomatologa najlepiej wybrać się, gdy pojawi się pierwszy ząbek, ewentualnie między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Niedopuszczalne jest odwlekanie wizyty do czasu wystąpienia dolegliwości bólowych, gdyż może to doprowadzić do strachu dziecka przed kolejnymi wizytami.  Mleczaki powinny być kontrolowane przez lekarza dentystę 3-4 razy w pierwszym roku życia, a następnie przynajmniej raz w roku. Pozwala to na wczesne wykrycie zmian próchnicowych.  

Odpowiednia dieta również wpływa na dobrą kondycję zębów. Podjadanie słodyczy lub popijanie słodkich napojów między posiłkami prowadzi do odwapnienia szkliwa, co stwarza odpowiednie warunki do powstania próchnicy. Po zjedzeniu słodyczy najlepiej wyszczotkować zęby, a jeśli nie jest to możliwe – przepłukać je czystą wodą

Pamiętajmy, że na zapobieganie rozwojowi próchnicy w zębach mlecznych naszych dzieci mamy ogromny wpływ! Zależy on od tego, jak szybko po jedzeniu i jak dokładnie myjemy pociechom zęby, a także czy pozwalamy im podjadać między posiłkami. Regularne kontrole u stomatologa i reagowanie na czas mogą zaoszczędzić bólu i ewentualnych powikłań, a dzieciom zagwarantować zdrowy start w dorosłość.

Zapraszamy do stomatologów PZU Zdrowie.