14 stycznia 2021

Postanowienia noworoczne

PZU Zdrowie
Wiele osób rozpoczyna Nowy Rok z postanowieniem wprowadzenia zmian do swojego życia. W tym roku szczególnie warto zadbać o wprowadzenie do swojej codzienności zdrowych nawyków, które pozwolą nam cieszyć się lepszym zdrowiem na dłużej.
jak dotrzymać postanowień noworocznych

Jak zaplanować (i wypełnić) postanowienia noworoczne?

1. Stawiaj sobie mniejsze i bardziej realne cele. 
Wybór zbyt trudnych do osiągnięcia postanowień może skutkować porażką, która zniechęci nas do jakichkolwiek dalszych zmian. W związku z tym warto stawiać sobie stopniowo mniejsze cele, które mają szanse powodzenia. „Całkowicie przestanę jeść słodycze” – jest to świetne i bardzo korzystne dla naszego zdrowia postanowienie, jednak mało realne. Dużo lepiej jest wprowadzić je stopniowo i mniejszymi krokami, np. „W tym roku będę jeść słodycze tylko w piątki”. 

2. Unikaj ogólników, niech postanowienie będzie jak najbardziej konkretne. 
Dużo łatwiej jest dotrzymać konkretnego postanowienia niż dążyć do wypełnienia czegoś o dużym stopniu uogólnienia. Przykładowo – „będę oszczędzać pieniądze” to świetny noworoczny cel. Jednak jak go osiągnąć? W jaki sposób wydawać mniej? Zamiast ogólnego postanowienia postaraj się więc wprowadzić jako cel konkretne działania, np. „Będę sam gotować swoje posiłki, aby oszczędzić na jedzeniu na mieście”.

3. Zapisz swoje postanowienia.
Po spisaniu postanowień będziemy się czuli bardziej zobligowani do tego, aby ich dotrzymać. Dodatkowo możesz powiesić je w widocznym na co dzień miejscu (np. na lodówce). Przy takim umiejscowieniu będziesz codziennie patrzeć na swoje postanowienia, co może zwiększyć motywację i ułatwić osiągnięcie celów.

4. Zaplanuj sposób na realizację swoich postanowień.
Twoje postanowienia nie powinny być zwykłą listą zadań do odhaczenia. Przy takim podejściu może okazać się, że pamiętasz o nich tylko wtedy, kiedy masz akurat nastrój na wykonanie danej aktywności, co może zdarzać się zdecydowanie zbyt rzadko w stosunku do początkowych planów. W związku z tym możesz zaplanować taki sposób na realizację swoich postanowień, aby ciężko było Ci z je ominąć, np. jeśli Twoim celem jest zwiększenie aktywności fizycznej zaplanuj sobie, że nie przebierzesz się wieczorem w piżamę dopóki nie wykonasz nawet krótkiego treningu. 

5. Sprawdzaj swój postęp.
Nie dowiesz się, czy Twoje zwyczaje faktycznie uległy poprawie, jeśli nie będziesz sprawdzać swojego postępu. Na początku każdego tygodnia, miesiąca lub innego przedziału czasowego który uznasz za odpowiedni rozpisz sobie harmonogram, na którym będziesz mógł odznaczać swoje cele. Może mieć on formę planu, który powiesisz np. na lodówce lub celów wypisanych w zeszycie. Najważniejsze jest regularne sprawdzanie, czy trzymasz się swoich postanowień i jeśli nie – refleksja co możesz zrobić, aby lepiej je wypełniać.

6. Nie traktuj modyfikacji jako porażki.
Kiedy rozpoczniesz wprowadzanie zmian w swoim życiu, szybko możesz zauważyć, że początkowy cel jest mało realistyczny i prawdopodobnie nie uda Ci się go osiągnąć. Nie porzucaj go wtedy ani nie trzymaj się go kurczowo, wiedząc że nie jesteś w stanie go wypełnić. Zamiast tego zmodyfikuj swoje postanowienie w takim sposób, aby stało się bardziej realistyczne. Dzięki temu prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu będzie znacznie większe, a w kolejnym roku będziesz mógł postawić sobie poprzeczkę jeszcze wyżej.

7. Ciesz się nawet drobnymi sukcesami.
Bardzo łatwo jest skoncentrować się jedynie na końcowym celu swojego postanowienia i stracić zapał, kiedy poczucie wprowadzania zmian w swoim życiu spada po pewnym czasie. Może to skutkować spadkiem motywacji, a nawet porzuceniem wszystkich korzystnych zmian, które już udało nam się wprowadzić do swojego życia. Nagradzaj więc swoje małe sukcesy na drodze do osiągnięcia celu. Jeśli Twój cel to zrzucenie 10 kg – nagradzaj utratę każdych 2kg. Jeśli chcesz przebiec maraton, nie czekaj z nagrodą aż to zrobisz. Nagradzaj się za każde dodatkowo przebiegnięte kilometry. Pamiętaj tylko, że nagroda również powinna pozostać w zgodzie z Twoimi postanowieniami – jeśli chcesz schudnąć, nie jedz w nagrodę całego tortu. Odpowiednia celebracja małych sukcesów na drodze do osiągnięcia celu z pewnością pomoże Ci utrzymać odpowiednią motywację i zwiększy szanse na sukces.

8. Nie poddawaj się pomimo niepowodzeń.
Jeśli na drodze do realizacji Twojego postanowienia podwinie Ci się noga, nie martw się. Niepowodzenie w trzymaniu się planu spotyka nawet 75% osób robiących postanowienia. Nie załamuj się więc, jeśli zdarzy się też Tobie. Nie świadczy to o tym, że jesteś skazany na porażkę. Najważniejsze, aby jak najszybciej wrócić do realizacji swojego planu i wyciągnąć lekcję z niepowodzenia.

9. Trzymaj się metod, które działają.
Kiedy wszystko idzie zgodnie z planem i udaje Ci się wykonywać zaplanowane kroki na drodze do realizacji swojego postanowienia bardzo łatwo jest stracić czujność i pozwolić sobie na odstępstwo od planu. Możesz pomyśleć, że jeśli udało Ci się nie palić już dwa miesiące, to możesz bez konsekwencji pozwolić sobie na jednorazowego papierosa na wyjściu z palącymi znajomymi. Nic bardziej mylnego – zbyt szybkie odstępstwo od planu może sprawić, że stracisz cały osiągnięty do tej pory postęp. Jeśli więc Twoje metody działają – trzymaj się ich i nie odpuszczaj.

10. Uwierz w siebie.
Kiedy myślisz, że nie dasz rady masz prawdopodobnie rację. Jeśli nie wierzysz w swoją szansę na sukces bardzo łatwo jest stracić motywację do działania i zrezygnować z realizacji swojego postanowienia. Uwierz w siebie – dzięki temu będziesz mieć więcej motywacji i energii do wprowadzania zmian w swoim życiu. Jeśli jesteś pewien, że nie jesteś w stanie wypełnić któregoś ze swoich postanowień – zmień je.

Przykłady postanowień, które pozwolą Ci na poprawę swojego zdrowia

  1. Będę wybierać schody zamiast windy.
  2. Zainstaluję w telefonie aplikację do pomiaru kroków lub kupię specjalną opaskę i każdego dnia będę wykonywać minimum 10 tysięcy kroków.
  3. Wprowadzę regularne treningi do swojego planu tygodnia.
  4. Będę planować swoje posiłki i zakupy na cały tydzień z wyprzedzeniem, aby jeść zdrowiej i nie marnować jedzenia.
  5. Zadbam o to, aby co najmniej połowę objętości każdego mojego posiłku stanowiły warzywa.
  6. Zacznę czytać składy kupowanych produktów, aby zmniejszyć ilość spożywanej soli i cukru.
  7. Umówię się na profilaktyczną wizytę do lekarza.
  8. Umówię się na higienizację i przegląd zębów do dentysty.
  9. Będę wszędzie nosić ze sobą wielorazową butelkę z wodą.
  10. Zadbam o to, aby wypijać co najmniej 1,5l wody dziennie.
  11. Postaram się spać 8 godzin każdej nocy.
  12. Będę często i poprawnie myć ręce.
  13. Zadbam o to, aby mieć kilka godzin w tygodniu do wykorzystania na swoje potrzeby (realizację pasji, spotkania ze znajomymi, odpoczynek).