25 listopada 2019

Czy wiesz, jak często wykonywać badania profilaktyczne?

PZU Zdrowie
Badania profilaktyczne wykonuje się w celu wykrycia chorób, które długo mogą nie dawać widocznych objawów, a jednocześnie sieją spustoszenie w naszym organizmie.
czy-wiesz-jak-czesto-wykonywac-badania-profilaktyczne

Nasz organizm powinniśmy obserwować każdego dnia i reagować zawsze, gdy tylko nas coś zaniepokoi. Nie ma jednak potrzeby, aby każdego miesiąca odwiedzać lekarza lub laboratorium diagnostyczne. Są bowiem badania, które możemy wykonywać samodzielnie, np. raz w miesiącu. 

Należą do nich:

Regularnie, przynajmniej raz na pół roku, powinniśmy wybrać się na kontrolę stomatologiczną oraz higienizację jamy ustnej.

Raz w roku – badania kontrolne

Przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, aby wykonać badania kontrolne. Podczas takiej wizyty lekarz przebada nas palpacyjnie i osłuchowo, zleci badanie poziomu cukru we krwi, wykona pomiary ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i morfologię.

Po 40 roku życia taka lista badań może zostać rozszerzona o badanie poziomu hormonów, cytologię i badanie ginekologiczne u kobiet oraz badanie prostaty u mężczyzn. Podczas takiej wizyty internista, jeśli uzna za konieczne, może zlecić dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne.

Raz na 2-3 lata - badania specjalistyczne

Zgodnie z zaleceniami (najczęściej co dwa, trzy lata) powinniśmy wykonywać dodatkowe badania, które dają szerszy obraz stanu naszego zdrowia. Do tych badań należą: morfologia, badanie poziomu elektrolitów, lipidogram, RTG płuc, EKG, badanie słuchu, badanie okulistyczne, mammografia, oraz  ogólne badanie moczu. Jeżeli nie wykonywaliśmy tych badań od lat to warto zgłosić się do placówki medycznej aby nadrobić zaległości.

Badania, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu, służą do wykrywania chorób i dolegliwości, których nie da się zdiagnozować na podstawie prostych badań krwi lub wywiadu z pacjentem. Dlatego w przypadku pojawiających się dolegliwości i po konsultacji z lekarzem może okazać się konieczne wykonanie:

  •     gastroskopii, aby wyeliminować choroby układu pokarmowego,
  •     kolonoskopii w celu wykluczenia raka jelita grubego,
  •     a w przypadku kobiet również USG dopochwowe narządów rodnych.

Niektóre badania są tak specyficzne i indywidualne, że czasami wykonujemy je tylko raz w życiu. Wynika to z sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu, lub są to badania w szczególności przeznaczone dla osób starszych, jak na przykład badanie gęstości kości. Innymi tego typu badaniami są na przykład badania na obecność wirusa HIV i chorób wenerycznych – w zależności od trybu życia powinno się je wykonywać w miarę regularnie, by uniknąć konsekwencji tych chorób.

Dokładne zalecenia można zawsze otrzymać od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Warto go odwiedzić wraz z początkiem roku i sprawdzić swój stan zdrowia.