03 lutego 2023

Pediatra – jakimi problemami zajmuje się dziecięcy lekarz POZ?

PZU Zdrowie
Lekarz pediatra to specjalista w zakresie chorób dziecięcych. Opiekuje się pacjentami niemal od urodzenia do osiemnastego roku życia. Jego rolą jest nie tylko diagnostyka i leczenie dzieci, ale też monitorowanie ich rozwoju oraz działania służące profilaktyce chorób. Pediatra, podobnie jak internista, jest specjalistą posiadającym wiedzę z zakresu różnych dziedzin medycyny. W ramach rozwoju zawodowego lekarze dziecięcy mogą zdobywać szczegółowe specjalizacje, dzięki czemu mali pacjenci wymagający szczególnej opieki mają do dyspozycji pediatrę-alergologa czy pediatrę-gastrologa.
dziecko na wizycie lekarskiej u pediatry

Spis treści:

1. Kim jest lekarz pediatra?
2. Gdzie pracuje pediatra?
3. Czym zajmuje się pediatra?
4. Jakie choroby leczy pediatra?
5. Jak wybrać odpowiedniego pediatrę?

 

Kim jest lekarz pediatra?

Pediatra to osoba, która po studiach medycznych odbyła staż podyplomowy, a następnie ukończyła specjalizację w pediatrii, czyli nauki o chorobach wieku dziecięcego i metodach ich leczenia. Dziedzinę tę wyodrębniono w drugiej połowie XIX wieku dzięki działalności niemieckiego lekarza żydowskiego pochodzenia Abrahama Jacobiego. Potrzebę istnienia specjalizacji ukierunkowanej na zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci uzasadniają znaczne różnice pomiędzy ich rozwijającymi się organizmami a organizmami osób dorosłych.

Gdzie pracuje pediatra?

Pediatrzy pracują najczęściej w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i na oddziałach pediatrycznych w szpitalach. Z ich pomocy skorzystać można także w szkołach i w przedszkolach. Wielu pediatrów, zwłaszcza tych, którzy w swoim zawodzie uzyskali dodatkowe specjalizacje, decyduje się na prowadzenie własnej praktyki, co zwiększa dostępność do cennych usług lekarzy dziecięcych. Dzięki rozwojowi telemedycyny obecnie możliwe są także konsultacje w wirtualnych przychodniach. W przypadku częstych u małych pacjentów infekcji to zwykle bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala skorzystać z pomocy specjalisty bez narażania dziecka na kontakt z innymi chorymi. 

Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad pacjentami od drugiego miesiąca do osiemnastego roku życia. Specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń u noworodków jest neonatolog. Lekarz pediatra składa jednak małemu pacjentowi domową wizytę patronażową, podczas której zbiera wywiad na temat stanu zdrowia noworodka i udziela rodzicom cennych informacji dotyczących dalszej opieki nad nim, m.in. na temat możliwości szczepień.

Rolą pediatry jest nie tylko diagnozowanie i leczenie dziecięcych schorzeń. Ogromne znaczenie w opiece nad najmłodszymi pacjentami ma profilaktyka. Dzięki schematowi okresowych badań (tzw. bilansom zdrowia) lekarz monitoruje fizyczny i psychiczny rozwój dziecka. Elementem profilaktyki są także szczepienia (zgodnie z kalendarzem szczepień). Ważnym zadaniem pediatry jest udzielanie rodzicom porad w zakresie prawidłowej opieki nad dziećmi. 

Jakie choroby leczy pediatra?

Każdy niepokojący objaw dotyczący stanu zdrowia i samopoczucia dziecka powinien skłonić rodziców do kontaktu z pediatrą. W przypadku niemowląt symptomami takimi są np. nadmierna płaczliwość, nadpobudliwość lub brak reakcji na bodźce, brak apetytu, problemy ze ssaniem czy nieprawidłowe stolce. Martwić mogą także potencjalne wady rozwojowe. Niezależnie od wieku małego pacjenta objawami chorobowymi zgłaszanymi pediatrom są katar, kaszel, podwyższona temperatura, bóle głowy, brzucha, biegunki, wymioty i zmiany skórne. Rodziców dzieci w wieku szkolnym niepokoją też często ich problemy z nauką.

Zadaniem pediatry jest zdiagnozowanie choroby w oparciu o zgłaszane symptomy, wywiad z pacjentem i jego opiekunem, podstawowe badanie lekarskie, czasem też zlecenie badań laboratoryjnych i ich późniejsza interpretacja. Choroby, których leczeniem najczęściej zajmuje się pediatra, to – obok popularnego przeziębienia czy grypy – np. ospa wietrzna, odra, świnka, różyczka, szkarlatyna, czyli typowe schorzenia wieku dziecięcego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, których leczenie wykracza poza kompetencje pediatry (np. podejrzenia wady serca), lekarz kieruje małego pacjenta do innego specjalisty (np. kardiologa dziecięcego). 

Jak wybrać odpowiedniego pediatrę i gabinet pediatryczny?

Działającego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pediatrę dla dziecka wybiera się, zapisując je do przychodni POZ. Lekarz musi nie tylko być kompetentnym specjalistą, ale też osobą życzliwą, cierpliwą, empatyczną, z łatwością nawiązującą dobry kontakt z dziećmi i ich opiekunami. Dzięki takim zaletom może podczas konsultacji lekarskiej stworzyć odpowiednią atmosferę, która jest kluczowa dla współpracy z małymi pacjentami. Jeśli dziecko nie lubi lub boi się lekarza, każda wizyta u niego wiąże się z ogromnym stresem. Nie tylko utrudnia to komunikację z pacjentem, ale może też zafałszować obraz jego stanu zdrowia. Wybierając pediatrę, warto także wziąć pod uwagę dostępność jego usług. W przypadku małych dzieci należy liczyć się z koniecznością częstych konsultacji, w tym wizyt domowych.
 
Centra Medyczne PZU Zdrowie wyróżnia nie tylko profesjonalne podejście pediatrów do dzieci, ale także miła atmosfera oraz przyjazne najmłodszym wnętrza. W naszych placówkach poza konsultacjami specjalistów dziecięcych realizujemy usługi w zakresie szczepień i diagnostyki. Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę – nasi  pediatrzy czekają na Was w poniższych placówkach: