22 stycznia 2020

Suplementy diety a produkty lecznicze – zasady działania obu środków

PZU Zdrowie
Suplementy diety to substancje stosowane w celu wsparcia codziennej diety o odpowiednie składniki odżywcze. Z kolei leki to produkty medyczne pomagające zwalczyć objawy i przyczyny choroby oraz utrzymać zdrowie lub uchronić organizm przed jej nawrotem. Co jeszcze różnicuje leki i suplementy?
suplementy diety

Do stosowania suplementów diety, takich jak witaminy, konsultacja z lekarzem nie jest niezbędna. Mimo to poleca się skorzystać z porady przed decyzją o zażywaniu jakichkolwiek preparatów ingerujących w zdrowie. Jak bezpiecznie korzystać z powszechnie dostępnych i niezbędnych witamin? Jak je zakwalifikować – czy wszystkie to suplementy diety, czy jednak niektóre należy traktować jako leki? W czym tkwi różnica między nimi?

Spis treści:

Suplementy diety a produkty lecznicze – jakie są różnice?
Co jeszcze wyróżnia suplement diety od leku?
Jak szybko znaleźć lek a jak suplement diety?

Suplementy diety a produkty lecznicze – jakie są różnice?

Suplement diety to substancja klasyfikowana jako środek spożywczy, który stosuje się w celu uzupełnienia codziennej diety o odpowiednie składniki odżywcze niezbędne do sprawnego funkcjonowania organizmu i życia choćby pojedynczej jego komórki. Leki z kolei składają się z mieszanki substancji o właściwościach leczniczych. Ich zadaniem jest wsparcie układu immunologicznego w walce z objawami i przyczynami choroby, utrzymanie zdrowia oraz ochrona przed nawrotem schorzenia. Stosowanie suplementów diety, np. witamin, nie wymaga konsultacji z lekarzem, choć mimo wszystko warto skorzystać z profesjonalnej porady przed decyzją o zażywaniu niektórych preparatów ingerujących w zdrowie. Informacji na temat jakiegokolwiek suplementu diety czy środka medycznego, niezależnie od pory dnia, mogą udzielić lekarze różnej specjalności za pośrednictwem internetowej konsultacji medycznej. Takie usługi świadczą wyłącznie wyspecjalizowane w zakresie internetowego doradztwa medycznego firmy współpracujące z pracownikami ochrony zdrowia, cieszącymi się dobrą opinią i wieloletnim doświadczeniem. Nie tracąc czasu na dojazd do przychodni lekarskiej i wyczekiwania na swoją kolej w poczekalni, poradę medyczną można odbyć po blisko kwadransie od zgłoszenia.

Co jeszcze wyróżnia suplement diety od leku?

Szeroki wybór i powszechny dostęp do produktów tego typu w aptekach i różnorodnych sklepach spożywczych może dezorientować co do różnic między suplementami a lekami. Witaminy przecież mogą stanowić suplement, ale zalecone przez lekarza – produkt medyczny. W czym zatem tkwi sekret produktów? Suplementy diety łudząco przypominają produkty lecznicze, ale nimi nie są, mimo że do produkcji obu wykorzystuje się zbliżone technologie. Tajemnicą odróżniającą produkty od siebie jest jakość surowców, z których zostały wyprodukowane. Suplementy diety powstają z surowców jakości spożywczej, a leki z farmaceutycznej. Ze względu na to, że suplementy diety to skoncentrowane źródło substancji mineralnych, mikroelementów, ekstraktów roślinnych, kwasów tłuszczowych, aminokwasów i błonnika pokarmowego ich niedobory z powodzeniem można uzupełnić, dostosowując odpowiednio jadłospis. Zbilansowana dieta, bogata w niezbędne substancje, skutecznie uzupełnia braki żywieniowe, czego nie można powiedzieć o lekach. 

Produktów medycznych nie zastąpią witaminy i minerały, choć dieta stanowi nieoceniony czynnik w procesie leczenia chorób. Witaminy żywieniowe, czyli te przeznaczone do suplementacji, różnią się także dokładnością przeprowadzanych kontroli. Takie środki muszą spełniać wymagania zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale to leki poddawane są bardziej szczegółowym testom, głównie pod względem składników, z których powstały. Ciągły nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa ich działania prowadzony jest do momentu wyjścia produktu na rynek oraz w trakcie jego obrotu. Witaminy i minerały stanowiące suplement diety nie wymagają rejestracji ani certyfikatów skuteczności czy bezpieczeństwa działania.

Jak szybko znaleźć lek a jak suplement diety?

Chociaż niektóre leki mogą być wydawane bez recepty, nie wolno ich mylić z suplementami diety. Suplementy diety wyróżniają się także opakowaniem, na którym tuż przy nazwie handlowej musi być wyraźnie zaznaczone, że preparat znajdujący się w środku to suplement. Istotną informacją odróżniającą oba produkty od siebie jest brak na kartoniku suplementu numeru pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Na produkcję i sprzedaż suplementów diety obowiązują bowiem mniej restrykcyjne przepisy. Zastanawiając się nad tym, jaki medykament został właśnie zakupiony, warto obejrzeć opakowanie z zewnątrz, by dostrzec różnice. Ponadto produkty lecznicze nie są reklamowane przez media. Szczególny zakaz dotyczy leków wydawanych na receptę.