02 marca 2021

Noś maseczkę ochronną

PZU Zdrowie
27 lutego 2021 roku zmieniły się wytyczne dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa. Do zakrywania ust i nosa nie można już stosować przyłbic ochronnych i elementów odzieży. Dopuszczalne jest używanie jedynie maseczek ochronnych.
nos maseczke ochronna

Maseczka musi filtrować powietrze, dlatego powinna dokładnie zakrywać usta i  nos. To skuteczny sposób, aby chronić się przed zakażeniem.
Pamiętaj, aby dodatkowo zachować dystans społeczny i bezpieczne odległości od innych osób oraz często i starannie myć ręce.

Gdzie należy nosić maseczkę

  • w miejscach publicznych
  • w pracy
  • w komunikacji zbiorowej
  • w domu, gdy odwiedzają nas goście i gdy zajmujemy się osobą chorą na COVID-19.

Jak prawidłowo nosić maseczkę

Maseczka musi mieć gumki lub troczki i zupełnie zakrywać nos i usta. Powinna przylegać ściśle do twarzy. Należy pamiętać o zaciśnięciu metalowego paska przy górnym brzegu maseczki (dopasowanie maski  do kształtu nosa). Dopasowanie maski nie pozwala na przedostawanie się powietrza wzdłuż krańców maseczki i wymusza przy tym  przepływ przez materiał maski. 
Pomaga to również ochronić okulary przed zaparowaniem. Zobacz instrukcję

Noszenie maseczki nie powoduje zwiększenia poziomu dwutlenku węgla (CO2) pod powierzchnią maski. Cząsteczki CO2 są na tyle małe, że bez trudu przenikają przez tkaninę. Na rynku dostępne 
są również maseczki „zewnętrzne” które można założyć na maskę tekstylną lub medyczną (chirurgiczną), co również poprawia ich dopasowanie do twarzy.

Po dotknięciu i zdjęciu maseczki umyj ręce wodą z mydłem przynajmniej przez 30 sekund lub zdezynfekuj je preparatem do tego przeznaczonym. Zobacz instrukcję

Kto nie musi nosić  maseczki:

Osoby te są zobowiązane do  przedstawieniam.in. na żądanie Policji,  straży gminnej, Straży Granicznej zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, lub zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Osoby te muszą przedstawić, m.in. na żądanie policji i straży gminnej zaświadczenie lekarskie lub inny dokumenty potwierdzający ich stan zdrowia.

  1. Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 lat.
  2. Osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:
    • całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
    • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
    • zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia. 
  3. Osoby, które wykonują czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej. Wyjątkiem są  osoby bezpośrednio obsługujące interesantów lub klientów.

Szczegóły na temat innych sytuacji, które zwalniają z noszenia maseczek, znajdziesz tutaj (paragraf 25).

Kiedy można odsłonić usta i nos

W przypadku konieczności identyfikacji lub potwierdzenia tożsamości danej osoby oraz w związku ze świadczeniem usług, jeśli jest to niezbędne do ich świadczenia.
Jeśli maseczka uniemożliwia porozumiewania się z osobą mającą trwałe lub okresowe trudności w komunikacji.
W przypadku jedzenia lub picia w zakładach pracy lub budynkach oraz w pociągach z obowiązkową rezerwacją miejsc – po zajęciu miejsca.