26 października 2020

Koronawirus COVID-19

PZU Zdrowie
Co zrobić jeśli masz objawy COVID-19 lub dodatni wynik badania genetycznego RT-PCR
koronawirus covid-19

Aktualizacja: 04.11.2020

Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy lub masz dodatni wynik testu na obecność COVID -19, zapoznaj  się z poniższą ścieżką postępowania. Opracowaliśmy ją na podstawie zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego aby pomóc Ci jak najszybciej podjąć właściwe działania.

  1. Jeśli masz gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność, nie masz węchu lub smaku i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ, u którego masz złożoną deklaracje.

  2. Jeśli nie masz złożonej deklaracji u lekarza to POZ to skontaktuj się z wybraną przez siebie placówką POZ. Adres wszystkich placówek możesz sprawdzić na stronie: zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ.

  3. Jeżeli lekarz POZ skieruje Cię na test, poinformuj o tym swojego pracodawcę. Następnego dnia  po otrzymaniu skierowania zostaniesz objęty 10-dniową kwarantanną. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych zostaje zawieszony na czas podróży do miejsca pobrania wymazu w celu wykonania testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. 

  4. Badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie Ci pobrany wymaz z nosogardła. Listę punktów znajdziesz pod adresem: pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

  5. Jeśli ze względu na stan zdrowia nie możesz dojechać do punktu mobilnego, poinformuj lekarza – zleci, aby przyjechała do Ciebie karetka wymazowa.

  6. Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym dla zaangażowanych podmiotów, w tym Policji i służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla Twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla Ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta (instrukcję założenia konta znajdziesz na pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta). 

  7. Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie. 

  8. Od dnia otrzymania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jesteś zobowiązany pozostawać  w izolacji w warunkach domowych. W razie konieczności możesz być skierowany do izolatorium lub szpitala.

  9. Informacja o objęciu Cię kwarantanną, izolacją albo izolacja w warunkach domowych może zostać Ci przekazana ustnie, telefonicznie, przez  SMS lub pocztą elektroniczną.

  10. Jeśli badanie wykonane komercyjnie wskazało Ci wynik dodatni -  nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ. 

  11. Jeżeli lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, przekaże tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Obecnie lekarz nie wystawia zwolnienia lekarskiego. 

  12. Podstawą wypłaty Twojego wynagrodzenia za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych jest informacja w systemie EWP o objęciu Cię kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. Informację tą ZUS udostępnia pracodawcy w systemie.

  13. Możesz być poproszony przez swojego pracodawcę  w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny albo izolacji o pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji. 

  14. Pracodawca potwierdza dane zawarte w oświadczeniu  w Państwowej Inspekcji Sanitarnej .

  15. Oświadczenie to  zawiera: 

    • Dane osoby: 

      • imię i nazwisko, 

      • numer PESEL, jeżeli go posiada, 

      • serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany funkcjonariuszowi Straży Granicznej w ramach kontroli,

      • dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,

      • podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych.

  16. Po pojawieniu się informacji o izolacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna poprosi Cię  o sporządzenie listy osób, które w ostatnim czasie miały z Tobą kontakt.  

  17. Jeśli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno–epidemiologicznej, zadzwoń na infolinię: 22 25 00 115. Osoby, które miały z Tobą bliski kontakt i mogły zarazić się koronawirusem, będą miały 10-dniową kwarantannę. Pozostałe osoby zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. W przypadku izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte także osoby, które z Tobą mieszkają. Są one zobowiązane pozostawać w kwarantannie jeszcze przez 7 dni licząc od ostatniego dnia Twojej izolacji. Jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub gdy jest to niemożliwe, będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on potwierdzić informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa” – aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Decyzję o czasie trwania izolacji domowej podejmie lekarz w wyniku porady lub teleporady zrealizowanej nie wcześniej niż w 8 dobie izolacji.

  18. Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji. 

  19. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym – zadzwoń na numer 999 lub 112 i poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.

Na naszej stronie pzuzdrowie.pl będziemy publikować informacje dotyczące bieżących sytuacji i aktualnych zaleceń dot. pandemii koronawirusa.