29 listopada 2019

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak przebiega i jak się do niej przygotować?

PZU Zdrowie
Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle jest dla kobiety bardzo krępująca. Lepiej więc nie decydować się na nią dopiero wówczas, gdy zmuszą do tego dolegliwości czy potrzeba zaplanowania antykoncepcji. Profilaktyczna konsultacja wiązać się będzie z mniejszym dyskomfortem psychicznym.
pierwsza wizyta kobiety u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa zwykle jest dla kobiety bardzo krępująca. Lepiej więc nie decydować się na nią dopiero wówczas, gdy zmuszą do tego dolegliwości czy potrzeba zaplanowania antykoncepcji. Profilaktyczna konsultacja wiązać się będzie z mniejszym dyskomfortem psychicznym.

Wiele kobiet unika wizyt u ginekologa ze wstydu czy z obawy przed bólem. Niektóre rezygnują z konsultacji mimo dolegliwości ze strony układu rozrodczego. Zdarzają się nawet przypadki kobiet, które na pierwszą wizytę u ginekologa decydują się w ciąży. To ryzykowne postępowanie, ponieważ tylko dzięki regularnym badaniom można uniknąć wielu chorób, z nowotworami narządów płciowych włącznie.

Spis treści:

  1. Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa?
  2. Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?
  3. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa?

Trudno wskazać odpowiedni wiek na pierwszą wizytę u ginekologa. Zazwyczaj nie ma konieczności, by specjalistę odwiedzały młode dziewczęta, które nie zaczęły miesiączkować ani współżyć (o ile nie dostrzegają u siebie żadnych niepokojących objawów). Przyjmuje się, że właściwy moment to okres po pierwszej miesiączce i przed podjęciem aktywności seksualnej – wówczas lekarz może dopomóc pacjentce np. w wyborze antykoncepcji.

Najlepszy czas na wizytę u ginekologa – nie tylko pierwszą – przypada pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją. W tym okresie lekarzowi najłatwiej jest obejrzeć szyjkę macicy, pobierając przy tym materiał do cytologii, czyli całkowicie bezbolesnego, nieinwazyjnego badania, służącego profilaktyce raka.

Niezależnie od wieku czy aktywności seksualnej pierwsza wizyta u ginekologa staje się natomiast absolutnie konieczna, jeśli młoda kobieta zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak bóle w podbrzuszu, nieregularne czy bardzo bolesne miesiączki, zanik menstruacji, upławy lub plamienia z dróg rodnych, pieczenie albo świąd w okolicach intymnych. 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa? 

Ponieważ pierwsza wizyta u ginekologa jest dla młodej kobiety stresująca, a jej przebieg może zaważyć na przyszłym nastawieniu do kontaktów z lekarzami tej specjalności, warto dokonać starannego wyboru gabinetu. Można zapoznać się z opiniami na temat specjalistów w swoim rejonie albo wybrać się do osoby polecanej przez przyjaciółki. Od ginekologa można oczekiwać, by nie tylko był wysokiej klasy profesjonalistą, ale też człowiekiem zdolnym nawiązać dobry kontakt z pacjentką zwracającą się do niego z intymnymi problemami. Niezależnie od stereotypów ten czynnik nie jest związany z płcią lekarza.

Wiele młodych kobiet przed pierwszą wizytą u ginekologa rozważa depilację bikini albo inne zabiegi estetyczne. Nie są one konieczne – lekarza nie interesuje wygląd pacjentki, lecz stan jej zdrowia. Oczywiście kobieta może zrobić to, co wpłynie pozytywnie na jej samopoczucie, na przykład ogolić okolice intymne czy założyć tunikę, by odsłonić je jedynie na czas badania. Nie należy jednak przesadzić z zabiegami higienicznymi. Dezodoranty i inne kosmetyki do higieny intymnej mogą zafałszować wynik badania (podobnie jak dopochwowe leki czy środki antykoncepcyjne). Przed wizytą u ginekologa wystarczy się podmyć z użyciem przeznaczonego do tego celu środka. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Aby pierwsza wizyta u ginekologa nie była stresującym przeżyciem, warto poprzedzić ją konsultacją ze specjalistą w wirtualnej przychodni. Pozwoli to lepiej przygotować się na pytania, jakie można usłyszeć od lekarza podczas rozmowy w cztery oczy. Dzięki temu będą one mniej krępujące. Każda wizyta u ginekologa rozpoczyna się szczegółowym wywiadem lekarskim. Służy on ustaleniu celu konsultacji i wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjentki. Lekarza interesuje data ostatniej menstruacji, przebieg cykli miesiączkowych, przebyte choroby dotyczące narządów rozrodczych i aktualne dolegliwości. Przy pierwszym spotkaniu zwykle pyta także o aktywność seksualną kobiety (czy podjęła już współżycie, jakie stosuje metody antykoncepcji itp.). Specjalista chętnie udziela pacjentce odpowiedzi na jej pytania – przed pierwszą wizytą u ginekologa warto sobie przygotować ich listę.

Do badania ginekologicznego służy specjalny fotel, na którym pacjentka – rozebrana od pasa w dół – znajduje się w pozycji półleżącej, z odwiedzionymi na bok nogami. Dzięki temu lekarz może ocenić stan zewnętrznych narządów płciowych, a następnie przy użyciu specjalnego wziernika obejrzeć stan śluzówki pochwy i szyjki macicy. Badanie macicy, jajowodów i jajników wykonuje się palpacyjnie lub za pomocą ultrasonografu (w obu przypadkach przez pochwę lub – jeśli pacjentka jest dziewicą – przez odbyt). USG stosuje się w gabinetach coraz częściej, ponieważ to dokładniejsza metoda. Procedury związane z badaniem ginekologicznym mogą powodować dyskomfort pacjentki, ale są całkowicie bezbolesne.