1 grudnia 2019
A A A

Ból gardła – co mogą zwiastować dolegliwości tego narządu?

Z bólem gardła zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Przypadłość dokucza zarówno najmłodszym, jak i dorosłym. Ból gardła może być objawem niegroźnego przeziębienia lub niewinnie zaczynającej się, poważnej choroby. Dolegliwość może wymagać leczenia farmakologicznego.

W początkowej fazie rozwoju choroby można sobie pomóc domowymi sposobami na ból gardła. Gdy dolegliwości nie ustępują również pomimo przyjmowania leków bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem. Nowoczesna technologia umożliwia odbycie konsultacji bez konieczności wychodzenia z domu. Jak można to zrobić?

Ból gardła – co to za dolegliwość?

Ból gardła jest powszechną dolegliwością. Dokucza zarówno małym, jak i dorosłym pacjentom. Nie oszczędza także osób w podeszłym wieku. W wielu przypadkach nie stanowi powodu do niepokoju, a to dlatego, że zazwyczaj jest symptomem niegroźnego przeziębienia. Bywa też tak, że to zwiastun poważnej choroby, która wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia farmakologicznego. Różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami bólu gardła jest zauważalna we współistniejących objawach.

Z dolegliwościami tego narządu zmagają się także panie, które za kilka miesięcy powitają na świecie swoje dzieci. Ból gardła w ciąży jest częstym zjawiskiem, a za jego główną przyczynę uważa się spadek odporności ciężarnej. Kobiety w stanie błogosławionym przechodzą zawirowania hormonalne, co skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje. W okresie ciąży trzeba być jednak ostrożnym. Ciężarna ma wtedy ograniczone możliwości terapeutyczne, a niewyleczona infekcja może skutkować poronieniem. W takich sytuacjach sprawdzają się domowe sposoby na ból gardła.

O czym może świadczyć ból gardła?

Największe znaczenie w diagnostyce bólu gardła ma natężenie dolegliwości i czas trwania choroby. Jeśli to ostry ból gardła, który pojawił się nagle, można podejrzewać infekcję niestanowiącą zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Przewlekły ból gardła to częsty zwiastun choroby przewodu pokarmowego, a dokładnie refluksu przełykowo-żołądkowego. Dolegliwość jest spowodowana cofaniem się treści pokarmowej do przełyku, czego efektem jest podrażnienie śluzówki. Jakie jeszcze choroby powodują ból gardła? Objaw ten mogą wzmagać:

  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku szyjnym – powodem bólu gardła jest w tym przypadku neuralgia nerwu językowo-gardłowego;

  • przepuklina rozworu przełykowego – jej objawy są podobne jak przy refluksie, więc czynnikiem sprawczym bólu gardła jest podrażnienie śluzówki w jamie ustnej;

  • praca zawodowa – z dolegliwościami w okolicy gardła i krtani bardzo często zmagają się osoby pracujące w szkodliwych warunkach, np. przy substancjach chemicznych lub w miejscach o dużym natężeniu pyłu;

  • czynniki środowiskowe – bólom gardła nierzadko winna jest klimatyzacja, ponieważ nawiew chłodnego powietrza sprzyja nadmiernemu wysychaniu śluzówek.

Ból gardła i ucha to także efekt stanu zapalnego, który towarzyszy infekcjom ucha środkowego lub górnych dróg oddechowych. Bywa też tak, że jest on zwiastunem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego, który wymaga natychmiastowego leczenia.

Do kogo się zgłosić z bólem gardła?

Lekarzem, do którego powinien udać się chory z bólem gardła, jest laryngolog. Jeśli to tylko niegroźna infekcja, pacjenta może zdiagnozować również internista. Inni specjaliści są potrzebni, gdy z bólem gardła współistnieją dodatkowe objawy, które mogą zaniepokoić chorego. Konsultacji lekarskich wcale nie trzeba odbywać w placówce. Na rynku medycznym dostępne są usługi, z których można skorzystać bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie wykupić taką formę pomocy w jednej z wirtualnych przychodni. Lekarz, który podejmie się konsultacji telemedycznej, może wystawić skierowanie na badania lub receptę na leki, którą chory może zrealizować w aptece znajdującej się najbliżej jego miejsca zamieszkania. Należy pamiętać ze czasem wizyta stacjonarna może być niezbędna.

Ból gardła – domowe sposoby

Wielu pacjentów nie wie, co na ból gardła mogliby wykorzystać ze swoich domowych zapasów. Tymczasem kuchnia jest pełna produktów, z których można stworzyć naprawdę skuteczne preparaty lecznicze. Jednym ze starych sposobów naszych babć jest mleko z łyżką miodu lub masła. Dobre rozwiązanie to też przygotowanie płukanki na bazie wyciągów roślinnych, np. z szałwii, rumianku, nagietka lub korzenia prawoślazu. Jeśli wśród domowników nie ma smakoszy ziołowych herbatek, można je kupić w aptece lub pobliskim sklepie zielarskim. 


Do złagodzenia objawów bolącego gardła wykorzystuje się również wodę utlenioną, która jest podstawowym elementem domowej apteczki. Wystarczy kilka jej kropel dodać do szklanki przegotowanej wody i już można płukać śluzówkę. Sposobem na ból gardła są również inhalacje z olejków eterycznych, zwłaszcza eukaliptusowego, miętowego lub sosnowego. Mają one działanie przeciwzapalne oraz oczyszczające drogi oddechowe. Dolegliwości bólowe gardła złagodzi też siemię lniane. Kleik przygotowuje się na dwa sposoby: na wodzie lub mleku.