Dział chirurgii stomatologicznej zajmujący się odtworzeniem brakujących części korzeniowych zęba przy użyciu implantów.

Odbudowa protetyczna brakującego uzębienia oparta na implantach, umożliwia uzyskanie nie tylko trwałego efektu estetycznego, ale równocześnie poprawia zaburzoną (poprzez utratę zębów), mechanikę narządu żucia.

Implanty stomatologiczne są tylko protezą korzenia zęba i dopiero po wkręceniu łącznika i osadzeniu korony stanowią ząb. Mogą one być stosowane w przypadku braku pojedynczego zęba, kilku zębów lub nawet przy całkowitej utracie uzębienia.

Zabieg ten jest wykonywany w kilku etapach. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są implanty stomatologiczne jest tytan (ze względu na swoją biokompatybilność - nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce). 

Czy zabieg jest bolesny? 
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Niewielkie dolegliwości bólowe mogą pojawić się po ustąpieniu efektu znieczulenia, wówczas stosuje się standardowe środki przeciwbólowe.

Czy po zabiegu mogą pojawić się komplikacje?
Bardzo ważne jest przygotowanie pacjenta do zabiegu, rzetelny wywiad z pacjentem na temat stanu zdrowia, nawyków żywieniowych i trybu życia oraz zastosowanie się pacjenta do zaleceń po zabiegu. Pacjent dobrze zdiagnozowany i zdyscyplinowany nie musi obawiać się skomplikowanych powikłań i niepowodzeń, z wyjątkiem niewielkiego obrzęku, zasinienia tkanek miękkich lub nieznacznego bólu w okolicy po zabiegowej. 

Czy implant może się nie przyjąć?
Implanty tytanowe i ceramiczne nie są odbierane przez organizm ludzki jako ciało obce. Nie możemy więc mówić o ich odrzuceniu przez tkanki. Sytuacje niepowodzeń w integracji implantu z kością, bądź jego utraty wiążą się z niewykrytymi schorzeniami w okolicy zabiegowej, złym stanem zdrowia w okresie rekonwalescencji lub nie zastosowaniem się do zaleceń lekarza. W przypadku utraty implantu, po wygojeniu rany kolejny implant zostaje wprowadzony bezkosztowo, czyli w ramach otrzymanej przez pacjenta gwarancji,  o ile pacjent stosował si ę do wszystkich zaleceń wynikających z warunków gwarancji.

Ile trwa zabieg?
Czas potrzebny na wprowadzenie pojedynczego implantu najczęściej nie przekracza 30 minut. Jedynie zabiegi wymagające wprowadzenia kilku implantów lub jednoczasowej regeneracji kości mogą wydłużyć zabieg do 2 – 3 godzin.

Co jeśli nie ma u mnie odpowiednich warunków do implantacji?
W przypadku zbyt wąskich wyrostków kostnych, po wieloletnim użytkowaniu protez ruchomych lub mostów nad okolicą zabiegową, implantację trzeba poprzedzić zabiegiem tak zwanej regeneracji kości. Wówczas zabieg implantacji wykonuje się po około 5-6 miesiącach, a czasami po upływie roku. Jest to czas potrzebny na prawidłową przebudowę kostną i jego długość zależy od  powierzchni przebudowywanych tkanek.

Ile kosztuje leczenie implantalogiczne?
Koszt leczenia składa się z ceny samej implantacji oraz pracy protetycznej. Jeżeli  wymagane są zabiegi przebudowujące kość, to są one dodatkowo płatne. Całość zależy od ilości zużytych materiałów, ich rodzaju oraz wybranej pracy protetycznej.  Kosztorys przedstawiany jest pacjentowi do akceptacji przed wykonaniem zabiegu. W trakcie wykonywania zabiegu chirurgicznego mogą pojawić się niespodziewane okoliczności, które mogą wymagać przeprowadzenia korekty w planie leczenia, jednak pacjent na bieżąco jest informowany o ich zaistnieniu i razem z lekarzem decyduje o postępowaniu.

 

Umów się na konsultację już dziś - Zadzwoń 798 000 000

 

Zobacz jeszcze: