Prześwietlenie jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Nie wymaga specjalnego przygotowania poza dwoma wyjątkami: RTG kręgosłupa L-S i jamy brzusznej. Wówczas musisz zachować dietę lekkostrawną w dniu poprzedzającym badanie, unikać produktów wzdymających i zażyć dostępny bez recepty środek eliminujący wzdęcia. Do wykonania badania RTG wymagamy przedstawienia skierowania lekarskiego, a pacjent jest zobowiązany zgłosić się na czczo. 

Jak przygotować się do badania RTG

Dokumenty

Przedstaw następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości
 • skierowanie na badanie
 • wyniki wcześniejszych badań.

Posiłki

Przy większości badań RTG nie musisz się specjalnie przygotowywać. Wyjątkami są RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz RTG jamy brzusznej. Podczas tych badań gazy nagromadzone w układzie pokarmowym mogłyby zaburzyć jakość obrazu, dlatego dzień przed zalecamy półpłynną, lekkostrawną dietę. Unikaj owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa oraz napojów gazowanych, przyjmij środek eliminujący wzdęcia oraz wypij nawet 3 litry niegazowanej wody. W dniu badania bądź na czczo – możesz pić wodę niegazowaną.

Ubranie

Możesz być poproszony o zdjęcie odzieży wierzchniej, aby odsłonić badaną okolicę anatomiczną.

Czas
Badanie RTG trwa kilka minut.
 

Jakie są przeciwskazania do badania RTG

Bezwzględne przeciwwskazania wykluczające z badania RTG

 • ciąża

Jak przebiega badanie RTG

 1. Rejestracja
  W naszych pracowniach badanie RTG przeprowadzamy bez wcześniejszej rejestracji. Wymagamy jedynie skierowania.
 2. Badanie
  Badanie RTG jest szybkie i bezinwazyjne. W pracowni personel medyczny udzieli Ci wskazówek, co do właściwego ustawienia się oraz przybrania określonej pozycji. Aby wykonać prześwietlenie, odsłoń  dany obszar ciała. W zależności od rodzaju badania personel medyczny może poprosić Cię o chwilowe wstrzymanie oddechu.
 3. Wyniki badania
  Wynik badania MR możesz odebrać osobiście lub online przez Portal Pacjenta. Na podstawie Twojego pisemnego upoważnienia może go odebrać również osoba trzecia. W pracowniach PZU Zdrowie Diagnostyka Obrazowa obrazy zapisane na płycie dostaniesz od razu po badaniu.