Uroczyste ogłoszenie wyników II edycji konkursu miało miejsce 27 października w Sali Kolumnowej Ministerstwa Zdrowia w Warszawie. Nagrodę w imieniu Zarządu spółki odebrała Edyta Prus, Senior HR Business Partner w PZU Zdrowie. 


„PracoDawca Zdrowia” to program, którego misją projektu jest promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy oraz zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych. Pozwala docenić firmy, która dbają o zatrudnione w nich osoby poprzez profilaktykę, promocję zdrowego i racjonalnego stylu życia oraz aktywności fizycznej.  Program jest częścią kampanii Planuję Długie Życie prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia.


Nagroda „PracoDawca Zdrowia” jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i sygnałem, że działania które podejmujemy w zakresie profilaktyki zdrowia pracowników są potrzebne.  „Zdrowie” w nazwie i profilu działalności firmy zobowiązuje. Jako jeden z największych operatorów medycznych w Polsce na co dzień wspieramy innych pracodawców w dbaniu o zdrowie ich pracowników, dostarczając usługi medyczne na najwyższym poziomie. Jednak spółka PZU Zdrowie sama jest dużym pracodawcą, który zatrudnia ponad 5000 osób, w tym personel medyczny, pracowników biurowych oraz konsultantów infolinii. Dlatego podejmujemy liczne działania nakierowane na poprawę ich zdrowia, np. finansowanie opieki medycznej, organizację badań genetycznych, stomatologicznych, bezpłatnych szczepień, warsztatów  antynikotynowych i stref zdrowia w biurze czy dofinansowanie aktywności sportowej – komentuje Julita Czyżewska, prezes Zarządu PZU Zdrowie SA.


Certyfikat przyznawany jest przez kapitułę, w skład której wchodzą eksperci z dziedziny zdrowia, pracodawcy oraz przedstawiciele związków zawodowych.  Aby go otrzymać firma musi spełniać  co najmniej 8 spośród 10 wyznaczonych kryteriów:
1.    Promowanie aktywnego styl życia pracowników.
2.    Zwalczanie palenie tytoniu wśród pracowników.
3.    Nie pozwalanie na sprzedaż i konsumpcję napojów alkoholowych na terenie instytucji.
4.    Wspieranie badań profilaktycznych pracowników, udzielając im raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań. 
5.     Podejmowanie działań promujących wśród pracowników zdrowego stylu życia i odpowiedniego odżywiania.
6.    Uświadamianie pracownikom konieczności wykonywania przeciwnowotworowych badań profilaktycznych.
7.    Działanie na rzecz ograniczenia stresu swoich pracowników.
8.    Wykorzystywanie funduszu socjalnego do działań wspierających zdrowie pracownika – wspomaganie aktywności fizycznej i wypoczynku pracowników. 
9.    Współfinansowanie lub przynajmniej aktywnie wspieranie kampanii społecznych na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym, a w szczególności nowotworowym.
10.    Ochrona swoich pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.

PZU Zdrowie jest jednym z czołowych operatorów medycznych w Polsce. Posiada własną sieć medyczną liczącą blisko 100 placówek i współpracuje z ponad 2100 placówek w ponad 600 miastach. Już ponad 2,5 mln klientów posiada produkty zdrowotne Grupy PZU.